Měna:

Vše o plenách

Toho ale je!?! Kdo by si byl pomyslel, že obyčejné plínky mohou být tak složité?

Nebojte se, probereme všechno pěkne popořádku a uvidíte, že celá záležitost je spíše zábavná.

 

Začneme základními otázkami:

 

Co jsou (moderní) látkové pleny?

Jaké existují druhy dětských plen?

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů?

Jaké jsou druhy látkových plen?

Příslušenství k plenám.

Sklady a úvazy čtvercových plen.

Kolik čeho budete potřebovat?

Jak prát?

Srovnání různých druhů plenek.

Čeho se vyvarovat?

 

Co jsou (moderní) látkové pleny?

Od nepaměti se používaly plenky čtvercové. Jsou jistě praktické, protože skvěle schnou, investice do výbavičky ze čtvercových plen není také nijak velká, ale práce, hlavně skládání, věšení a žehlení vypraného může někoho pěkně potrápit, ba co víc, i odradit.

Tak se stalo, že šikovné a přemýšlivé mámy hledaly něco, co by se se tvarem i vlastnostmi podobalo "jednorázovkám", ale zároveň by postrádalo jejich negativní stránky.

A  moderní plenka byla na světě: plena z látky, která je střižena a ušita do tvaru šikovných kalhotek, které jsou podle užitých materiálů savé, vždy dokonale prodyšné, díky střihům a různým pomůckám se přizpůsobující velikosti miminka. Moderní plenky se nežehlí, často se nemusí ani komplikovaně a náročně na prádelní šňůru rovnat. Jak z pračky vytáhnete, tak pověsíte.

 

Jaké jsou druhy látkových plen?

 

Čtvercové (rovné) pleny

Vícevrstvé (skládané) pleny

Tvarované pleny

Zavazovací pleny

Kalhotkové pleny

All in one a kapsové pleny

 

Čtvercové pleny

- vyžadují použití svrchních kalhotek

 

V současné době je na našem trhu dosti vširoká nabídka. I cenově se docela liší. My jsme z této nabídky výrobců vybrali Kikko LUX ECO - plenky mají dosti vysokou granáž, tudíž jsou docela silné a hezky sají, jsou nebělené (bez chlóru) a vyrábějí se ve velikosti 70x70 cm. Cena je rozumná. Pokud má zrovna výrobce výpadek, objednáváme i bělenou variantu, ale jsme šťastnější, když to dělat nemusíme :-)

V nabídce také máme:

mušelínové plenky od Popolini (vysoká gramáž, trochu vyšší cena 55,--Kč, nebělené z bio bavlny nebo bělené z bavlny)

čtvercové pleny z bavlněného froté (Haipa Daipa) - mají vyšší savost, stačí jedna na jedno přebalení, skládat je můžete jako běžné čtvercové plenky

čtvercové plenky z bambusového froté (Kikko) - mají velkou savost, opět stačí jedna na jedno přebalení, vhodné jsou na noc

 

Vícevrstvé (skládané) pleny

- vyžadují použití svrchních kalhotek

- dají se využít jako samostatné plenky nebo jako vkládací plenky

 

Mají tvar obdélníku, který je ušitý z více vrstev materiálu (používá se opět bavlna - kepr, občas žerzej-tedy úplet, bambus - bambusový flauš nebo froté - bambusový flauš (Baby Idea) je často 100% a je ještě savější než froté, ale zase déle schne)

Nejoblíbenějšími vícevrstvými plenkami jsou ty od Popolini a Kikko. Roli hraje samozřejmě cena, ale jejich kvalita je opravdu vysoká.

Výborné bambusové plenky jsou Prefold od Baby Idea a Anavy.

 

Tvarované pleny

- vyžadují použití svrchních kalhotek

 

Stejně jako vícevrstvé plenky se i tvarované skládají z více vrstev materiálu. Mají však už tvar, který je přizpůsoben tělíčku dítěte tak, aby pěkně seděly kolem zadečku a nožiček. Mají většinou jednovelikostní střih a jednoduchým založením vpředu a vzadu plenky zmenšíte na novorozeneckou velikost. Plenka nemá vlastní zapínání, proto je šikovné k ní pořídit zapínátko (Snappi sponku nebo bezpečnostní špendlík)

Zástupci této řady jsou plenky od Imse Vimse nebo Haipa Daipa pastelka.

 

Zavazovací pleny

- vyžadují použití svrchních kalhotek

 

Tyto plenky jsou většinou ušity z 100% bavlněného, velmi pružného úpletu (Disana, Popolini), ale také máme v nabídce konopnou zavazovací plenku Hemp Hour Strap od Baby Idea - kompaknější, savější.

Zavazovací plenky se však většinou nepoužívají pro jejich savost, protože nebývá nijak vysoká, ale pro jejich šikovnou kombinovatelnost s obyčejnými bavlněnými čtvercovkami. Pokud Vám nesedí úvazy ze čtverových plen, vyzkoušejte určitě čtvercovou plenku naskládat do zavazovací. Tyto plenky Vám také umožní dobře uvázat na miminko široké balení plen, které se často používá pro správný vývoj kyčlí u novorozenců.

 

Kalhotkové pleny

- vyžadují použití svrchních kalhotek

 

Svým vzhledem již připomínají papírové pleny. Kolem nožiček a v pase mají často i celý zástup gumiček pro dokonalé těsnění. Zapínají se na suché zipy nebo patentky, kterých také bývá několik na všechny směry, abyste mohli plenku velikosti děťátka co nejlépe přizpůsobit. Středem plenky se často táhne ještě savé jádro, novější typy a střihy mají jádra odepínací, přišité pouze na jednom okraji nebo zcela oddělené - to je obrovská výhoda při sušení - doporučila bych se na to zaměřit při výběru plen.

Kalhotkové plenky můžete pořídit vícevelikostní ( plenky pořizujete podle velikosti dítěte) nebo jednovelikostní (jedna plenka, která se dá přizpůsobit podle miminka od narození až po nočník)

Za opravdu skvělé kusy považuji bambusové pleny Anavy, biobavlněné a tenzelové One Size od Popolini a z vícevelikostních konopné pleny od Ellas House.

 

All in one a kapsové pleny

- nepotřebují svrchní kalhotky

 

Tyto plenky mají svrchní voděodolnou vrstvu, savá jádra, která se vkládají do kapsy (odtud kapsové pleny) - u náz najdete např. Blueberry, Charlie Banana a Bum Genius, nebo se připínají patentkami - Anavy Easy, Pop In a nebo jsou na pevno přišité - Bum Genius Organic, GroVia, Imse Vimse - tento systém je vhodný zejména pro ty z Vás, kterým se nechce dlouze bádat nad nějakými vkládačkami a vrstvami a prostě potřebujete rychle přebalit a jít.

 

A ještě několik slov ke stále zmiňovaným svrchním kalhotkám.

I zde se doba notně pohla vpřed a kalhotkami, které na nás používaly naše maminky už mě občas jenom někdo straší v obchodě :-) Byly to tedy kalhotky z neprodyšné PVC fólie, které měly za následek u dětí většinou značné opruzení. Některé maminky používaly raději několik vrstev plen navíc, aby se opruzenin zbavily, někdo zase mezi 3. a 4. plenku vkládal pruh této fólie.

 

Dnes máme možnost vybírat hned ze tří druhů kalhotek:

 

Kalhotky z polyesteru s polyuretanovým zátěrem (PUL) - kalhotky zadržují vodu, ale propouští vzduch. Díky tomu se pokožka dítěte nezapařuje a oblečení zůstává suché.

Kalhotky z ovčí vlny - kalhotky se šijí nebo pletou z ovčí vlny (100%), která má vysoký obsah lanolínu, nebo se vlněné látce, která byla lanolínu již díky zpracování v pletárnách, přádelnách apod. zbavena, lanolín opět dodá lanolínovou kúrou. Díky tzomuto přirozenému ovčímu tuku má vlna hned několik zajímavých a velice praktických vlastností. Je schopná nasáknout velké množství tekutiny, ale nepropustí je do dalších vrstev, tedy oblečení. Po použití se kalhotky pověsí na čerstvý vzduch a nechají se vyvětrat a proschnout. Močí se navíc regenerují a nemusí se tak často prát, jak by se možná zdálo. Vlna má výborné izolační schopnosti a umí uržovat optimální teplotu, proto se ve vlňáčcích dítě nepřehřívá, i když často vypadají jako huňatý svetr.

Kalhotky z flísu (fleece) - jsou prodyšné, vlhkost nasávají do sebe, memají však tak vysokou sací schopnost jako vlna a je lepší je obšas kontrolovat, zvláště, pokud máte hodně čůrající miminko. Skvěle se hodí na noční přebalování a pro novorozence, kde je větší možnost proniknutí stolice z plenky do kalhotek. Přeci jen je jednodušší prát flísové kalhotky než vlněné. Flísové kahotky se nehodí úplně na miminka, která se právě naučila sedět a hodně tuto dovednost využívají. V místech, kde dítě hodně tlačí zadečkem na podložku, většinou kalhotky nejdřív začnou propouštět.

 

Všechny svrchní kalhotky už můžete koupit jak vícevelikostní tak rostoucí. Velikosti kupujete podle váhy miminka, rostoucí se přizpůsobí.

Zapínání kalhotek můžete zvolit na suchý zip nebo patentky, vynikající vlňáčky od Disana jsou natahovací bez zapínadel.

 

Další malou kapitolou jsou ještě trénikové kalhotky - učící. Ty se požívají při nácviku na nočník. Většinou tyto kalhotky připomínají prádlo, nejsou již zapínací, ale natahovací a jsou také trochu dovycpané, aby zabránily proniknutí moči do oblečení nebo matrace. Vycpávka je ale jen natolik silná, aby dítě pocítilo, že se něco děje, že je v mokru.

 

Pro malé plavce jsou na trhu ještě plenkové plavky. Některé z nich připonínají jen svrchní kalhotky s PUL zátěrem a mají těsně přiléhající gumičky, které zabrání proniknutí stolice do vody bazénu, některé (Charlie Banana) mají také všitou savou vložku. Plavečky je lepší pro správnou funkci kupovat docela na míru. V něktrých bazénech a plavacích zařízeních Vám asi doporučí, abyste používali jak těsnící plavečky, tak plavací plenku. Je to pak trochu větší balíček, ale co naplat.

 

Příslušenství k plenám

Vkládací plenky - pokud kalhotková či jiná dříve zmíněná plena nemá takový výkon, jaký potřebujete, můžete do ní přidat plenky vkládací, které mají často tvar obdélníku či oválu a šijí se z nepřeberného množství materiálů (bambus, bavlna, konopí, polyester).

Separační pleny - vynikající pomocník při manipulaci se stolicí v plence. Většinou celulózové nebo viskózové pruhy netkané textilie, která se pokládá na plenu vždy jako poslední vrstva. Na ní už sedí miminko. Separační pleny chrání nejen plenku před znečištěním od hrubé složky stolice, ale také od proniknutí velmi řídké stolice mimo plenu. Mnohé separační pleny jsou biologicky rozložitelné a lze je spláchnout do toalety. Počůrané separační pleny lze ještě několikrát vyprat (asi 3x - celulózové a asi 10x viskózové)

Pro kojené děti se používají celulózové pleny pro jejich větší absorbční schopnost, díky níž se nestihne řídká stolice rozšířit nekontrolovaně po zádech a kolem nožiček.

Přikrmované děti mají již stolici tužší, proto stačí néně nasákavé viskózové separační pleny.

Kyblík s víkem - praktická věc na ukládání špinavých plen, které čekají na vyprání. Dobré je plenky očistit od stolice, lehce vetřít žlučové mýdlo nebo mýdlo na skvrny na skvrnu a nechat ježet v kyblíku na suho (bez namáčení)

Síťka na praní - další pomůcka, která usnadňuje manipulaci s plenkami. Síťku vložíte do kyblíku a plenky vkládáte do ní. Až se přihlásí čas praní, nemusíte do pračky s bočním plněním dávat jednu plenu po druhé, ale vložíte celou síťku s plenami. Osvědčilo se síťku neuzavírat a nechat z ní plenky volně vyplout během praní. Síťku docela jistě využijete později i na praní jemného prádla, punčoch a podprsenek.

Pytlík na špinavé pleny - pokud jste mimo domov a potřebujete použité plenky někam ukládat, lépe než zapařující se igelitová taška se osvědčily pytlíky, které mají polyuretanovou vrstvu stejně jako svrchní kalhotky. Prodávají se v různých velikostech od malých, které pojmou 4-6 plen po veliké, které můžete zaplnit celou Vašíá výbavou. Další použití je třeba na plavky.

Snappi sponka - složí k zapnutí plen bez vlastních zapínátek, nebo pro čtvercové a vícevrstvé pleny. Sponka je task konstruovaná, že se v žádném případě nemusíte bát poranění dítěte.

Léčivá vlna - léčivý prostředek, který si poradí s opruzeninami, na které už jste vyzkoušeli nejeden prostředek či mast.

Vložka z buretového hedvábí - buretové hedvábí je taktéž přírodní léčivý prostředek na přetrvávající opruzeniny, ale také na oděrky a mykózy na bradavkách v období kojení.

Čistící ubrousky - na trhu se nabízejí skvělé přírodní vlhčené ubrousky, které obsahují již pouze kvalitní éterické oleje, přírodní oleje a vodu, vynikající alternativou je trojkombinace čistícího oleje Medvídek, suchých ubrousků Perlička a ředící lahvičky - vše od firmy Eoné. Olej si zředíte vodou v malé lahvičce s rozprašovačem a potom dávkujete podle vlastní potřeby na suché ubrousky nebo přímo na zadeček, umazané ruce či pusinku. Dokonce je tato emulze skvělá na čištění pleti a odličování. Oceníte zejména to, že vy si určujete, jak mokrý je ubrousek, kterým potřebujete čistit nebo omývat.

 

Jaké existují druhy dětských plen?

 

Na našem trhu se můžene setkat s těmito druhy plen. Látkovými a jednorázovými, přičemž u jednorázových můžete vybírat z ekoplen a běžných.

 

Jaké jsou výhody nevýhody jednotlivých druhů plen?

 

Látkové pleny se šijí nejčastěji z bavlny, na našem trhu si můžete volit mezi obyčejnou bavlnou a stále častěji BIO bavlnou nebo bebělenou bavlnou. Dalším oblíbeným materiálem je konopí, které má vyšší sací schopnost a bambus (viskóza z bambusu), který má ze všech užitých materiálů savost nejvyšší. Často se také využívají materiály umělé - polyester, který narozdíl od přírodních matreriálů velice rychle schne a je tedy dobrou alternativou pro domásnosti, které nemají dobře řešené podmínky pro sušení prádla a ani nemají sušičku.

Ekologické jednorázové pleny jsou pleny šetrnější k životnímu prostředí než klasické jednorázovky. Na jejich výrobu je ještě stále třeba velkého množství surovin, stále častěji však výrobci přistupují k využití materiálů z dobře obnovitelných zdrojů. Nesetkáte se tedy téměř se dřevem jako vstupním  materiálem, jak je tomu u běžných jednorázovek, ale používá se kukuřice, bavlna.

Výrobci také v poslední době usilují o stále větší kompostovatelnost, která se nyní často diskutuje. Často se také můžete setkat s termínem vermikompostování, což je způsob kompostování pomocí žížal a to velkého množství žížal kalifornských. Tyto žížaly dokáží tvorbu kompostu urychlit až o několik měsíců, pleny zlikvidují cca do 8 týdnů. Kalifornské žížaly můžete zakoupit například v e-shopu Zdravá zahrada http://www.zdrava-zahrada.cz/

Kompostovatelné jsou také pytle, ve kterých jsou pleny zabaleny, nebo se prodávají v recyklovaných papírových krabicích.

Tyto pleny neobsahují žádný chlór ani nebezpečná gelová plnidla. Neobsahují ani zbytečné a dráždivé parfémy. Pokud voní, jsou v nich obsaženy pouze přírodní éterické oleje tea tree nebo heřmánek.

Přebalování do těchto plen je jednoduché, může se však stát, jak už to u jednorázovek bývá, že kvůli horší přiléhavosti a těsnosti projde řídká stolice až na oblečení a budete muset miminko častěji převléknout celé.

U všech typů jednorázových plen platí, že u nich přebalovací období trvá déle.

Tyto plenky jsou vhodnou alternativou pro maminky, které běžně používají látkové pleny, chtějí být šetrné k životnímu prostředí, ale  v určitých situacích, jako je např. cestování však musí sáhnout po jednodušší variantě.

 

Běžné jednorázové pleny "neekologické" jediný důvod, proč maminky ještě tyto plenky kupují, je s největší pravděpodobností jejich cena a neustálá masáž ze strany výrobců v podobě lákavých výhodných nabídek.

Je sice pravda, že používání těchto plen je až na neustálé vynášení domovního odpadu téměř bez práce, varovné signály jsou stále patrnější. Každý rodič si pro své dítě přeje skvělou budoucnost a dobré zdraví. Reklamní masáže nás však stále nutí poslouchat jen části pravd.

Ano, jednorázová plena sice může dokázat sát tekutinu několik desítek hodin, málo reklam však pohovoří o tom, že se moč po čtyřech hodinách začne rozkládat a pro zdraví je jen málo prospěšné v ní sedět.

Jednorázová plenka nebrání možná dítěti v pohybu (pokud v ní neběhá už 10 hodin a netahá ji skoro po zemi), pro vývoj kyčlí však také její úzký střih není ideální.

Absorbenty v plenách jsou úžasně savé, ale kde je varování, že tyto látky (tributylcín) mohou přestoupit do organismu dítěte a dopomoci k astmatickým onemocněním? No, a před možnou sterilitou či neplodností nás už výrobci varovat jistě nebudou. Varování k nám zatím přichází od německých lékařů, kteří dávají do souvislostí používání jednorázových plen a přehřívání pohlavních orgánů u chlapců u holčiček může docházet v kombinaci s nevhodnou ošetřovatelskou péčí k zarůstání poševního vchodu. (z brožury Pleny pod lupou).